Architektura sakralna

Do dziś na terenie gminy Lipnica Murowana możemy spotkać trzy zachowane kościoły. Obok barokowego kościoła św. Szymona, znajdującego się nieopodal Domu Pielgrzyma prowadzonego przez siostry urszulanki, znajdziemy też gotycki kościół parafialny św. Andrzeja oraz najsłynniejszy drewniany kościół św. Leonarda. To właśnie ten ostatni obiekt należy do najbardziej znanych budowli sakralnych, nie tylko w Małopolsce.

Kościoły w Lipnicy były nękane przez wojny i pożary, jak również wielokrotnie zagrażała im powódź. Dotyczy to szczególnie drewnianego kościoła. W 1997 roku dzięki postawie miejscowego proboszcza oraz ludności, kościół św. Leonarda został uratowany od wielkiej wody, jednak to wydarzenie mocno naruszyło jego podstawę oraz zmyło kilka polichromii ściennych. Pochodzący z XV wieku kościół św. Leonarda to unikat na skalę światową. Kilka lat temu został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, co pozwoliło m.in. wyposażyć kościół w nowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Kościół to również jedna z atrakcji Parku Krajobrazowego w Lipnicy.

Kościół św. Leonarda nigdy nie przeszedł gruntownej przebudowy, co oznacza m.in., że nie został też dostosowany do reform posoborowych. Msze Święte nadal sprawuje się w nim tyłem do wiernych, a ksiądz przemawia z ambony. Kościół, budowany z przeznaczeniem dla średniowiecznej społeczności, jest niewielki, stosunkowo niski, za to bardzo urokliwy. Ściany zdobią gotyckie i renesansowe malowidła oraz rzeźby. We wnętrzu znajdują się trzy ołtarze, jednak są one replikami wcześniej skradzionych. Mimo to, kościół św. Leonarda przyciąga turystów i… chcących wziąć w nim ślub nowożeńców.