Od 1958 roku każda Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej jest niezwykła. Powodem tego są palmy, a właściwie konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Początkowo było to wydarzenie lokalne, zorganizowane dla mieszkańców w gminy. W tym roku odbył się już 51. konkurs, który stał się nie lada atrakcją turystyczną obok kościołów Lipnicy. Z rangi miejscowych zawodów urósł do wydarzenia na krajową skalę, na które zapraszane są władze województwa, a także państwa.

Inicjatorem konkursu był sołtys Lipnicy Józef Piotrowski, który chciał zachęcić swoich współmieszkańców do wspólnotowej aktywności i podtrzymywania tradycji przodków. Wielkość i bogactwo palmy oznaczało dostatek i poziom zamożności wykonawców. Technika wykonania palmy nie należy do najłatwiejszych, jednak dla miejscowych lipniczan nie ma tajemnic. W tegorocznych zmaganiach zwyciężyła palma, której wysokość sięgnęła… 34 metrów!

Konkursowi palm towarzyszą także liczne kiermasze i stragany z wyrobami świątecznymi oraz dekoracjami wielkanocnymi. Promowane są lokalne tradycje, prezentowane rękodzieło i inne wyroby sztuki ludowej. Obecnie wydarzenie to stanowi okazję do promocji Lipnicy jako miejscowości agroturystycznej. Występy miejscowych zespołów i prezentacja bogactwa turystycznego regionu maja zachęcić do odwiedzania Lipnicy. I jak się wydaje – robią to z powodzeniem!

Od kilku lat na stoiskach podczas niedzieli palmowej promowane są produkty ekologiczne, pochodzące z czystych upraw z okolic Lipnicy. Kiermasz i konkurs stanowi doskonałą okazję na poznanie bogactwa tego jeszcze nie skażonego regionu. Warto też dodać, że każdego roku bity jest rekord w wysokości palmy, więc można się spodziewać, że podczas najbliższego konkursu palmy znowu pójdą w górę.

Zwiedzamy Polskę