Popularne ścieżki spacerowe

Gmina Lipnica Murowana słynie z piękna otaczającej ją przyrody. Góry, lasy, formy skalne – to wszystko przyciąga wielbicieli wycieczek w gronie rodziny czy przyjaciół. Łagodnym, weekendowym spacerom sprzyjają dwie ścieżki przyrodnicze, koncentrujące się wokół Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego oraz skałek Brodzińskiego.

Pierwszy szlak nosi nazwę „Borówna-Chronów”. Jest to szlak spacerowy, a zawarte w nim atrakcje mają charakter przyrodniczo-geologiczny. Rozciąga się on na długość trzech kilometrów, co oznacza, że na wycieczkę tym traktem musimy zarezerwować około dwóch godzin. Został stworzony w celu propagowania ekologii podczas zajęć dydaktycznych. Osiem przystanków, które znajdują się na trasie, pozwala na zapoznanie się z gatunkami roślin zagrożonych, systemem wodnym (potok, ujęcia wód), a także formami skalnymi i leśnymi. Wędrówka ścieżką daje możliwość podziwiania widoków okolic. Z tego szlaku mamy około pół godziny drogi do samej Lipnicy Murowanej.

Druga ze ścieżek szczyci się większą popularnością. Wchodzi ona w skład „Bursztynowego Szlaku” i nosi nazwę „Kamienie Brodzińskiego” – kamienie te to słynna grupa skalna, pomnik przyrody, jedna z największych atrakcji turystycznych, która zyskała status pomnika przyrody. Ścieżka prowadzi przez lasy Paprotnej, jednego ze wzgórz. Wyprawa tą ścieżką nie należy do forsownych, jej długość to zaledwie kilometr i około godzinny marsz jej drogami. Wycieczka ku Kamieniom Brodzińskiego to okazja do zapoznania się z architekturą tutejszych lasów i całym ich bogactwem.