Zgromadzenie Sióstr Urszulanek

W Lipnicy Murowanej znajduje się ostatnia placówka, jaką założyła Św. Urszula Ledóchowska. Lipnica była zarazem rodzinną miejscowością świętej. Nie doczekała ona jednak otwarcia placówki, które odbyło się w lipcu 1939 roku, zaledwie kilka miesięcy po śmierci siostry założycielki. Dom stanowił ochronkę dla miejscowych dzieci, a także był rodzajem poradni zdrowotnej. Również podczas drugiej wojny światowej odebrał dużą rolę w ochronie życia i zdrowia lipniczan oraz przybyszów. W ramach tej działalności prowadzone było przedszkole, jadłodajnia oraz nauczanie na tajnych kompletach.

Zasługi sióstr urszulanek dla edukacji miejscowej ludności pomogły zachować jej tożsamość. Obecnie w domu prowadzonym przez siostry znajduje się Dom Pielgrzyma im. Św. Urszuli, do którego przybywają pątnicy z całego kraju. Siostry zajmują się nie tylko przyjmowaniem i goszczeniem pielgrzymów, ale jednocześnie prowadzą nauczanie katechetyczne w gminie Lipnica Murowana oraz liczne wspólnoty kościelne, które organizują m.in. konkurs palmowy w Lipnicy. Sprawują także opiekę nad miejscowym kościołem. Dom Pielgrzyma jest otwarty dla wszystkich turystów, którzy chcą odpocząć w lipnickich stronach i poznać uroki okolic. Oferuje noclegi, dysponuje w pełni wyposażonymi pokojami, kuchnią i jadalnią, a także kaplicą.

Nieopodal Domu Pielgrzyma znajduje się barokowy kościół pod wezwaniem św. Szymona z Lipnicy, jeden z trzech ważnych obiektów sakralnych na terenie gminy. Kościół został zbudowany na miejscu rodzinnego domu świętego, który żył w XV wieku  i wsławił się niezłomną opieką chorych podczas epidemii cholery.