Piękne szlaki turystyczne

Pomimo tego, że Lipnica nie jest otoczona wysokimi górami, lecz niewielkimi wzniesieniami, to turyści chętnie wybierają niewątpliwy klimat gminy. Do dyspozycji amatorów pieszych wycieczek są trzy szlaki turystyczne, zróżnicowane pod względem trudności i wrażeń widokowych. Są one idealne na rodzinne wycieczki, także z małymi wielbicielami wędrówek.

Na najdłuższy szlak niebieski musimy zarezerwować co najmniej osiem godzin. Jak przekonują lokalni mieszkańcy, naprawdę warto! Szlak nosi nazwę „Przez Pogórze Wiśnickie” i ma swój początek w Bochni. Pozwala w pełni poznać uroki Pogórza od wewnątrz. Szlak ten został wyznaczony jeszcze w 1928 roku przez znawców lokalnych dróg. Na trasie mijamy szczyt Paprotna, a także Łopusze Zachodnie.

„Rubieżami Pogórza Wiśnickiego” powędrujemy decydując się na szlak zielony. Prowadzi on granicą gminy Lipnica Murowana w kierunku doliny Dunajca. Po drodze mamy okazję podziwiać całe bogactwo przyrodnicze okolic. To idealny szlak dla samotnych wędrowców oraz turystów zaprawionych w boju. Na całą wyprawę musimy zarezerwować około sześciu godzin.

Najkrótszy szlak czarny nosi nazwę „Do białego Jelenia” i jako jedyny ma swój początek (lub koniec) w Lipnicy Murowanej. Daje okazję zwiedzenia tej uroczej miejscowości i zobaczenia ważnych dla niej miejsc i zabytków. Wytoczony został drogą średniowiecznych kupców węgierskich i pozwala poznać bogactwo historyczne regionu. Cel wędrówki osiągamy w jednym z niewielu schronisk turystycznych na tym obszarze, a mianowicie w bacówce Biały Jeleń. Dwugodzinny spacer po Lipnicy dostarczy nam wielu wrażeń. Zatem na szlaki marsz!