To metropolia zorganizowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie dziwi fakt, iż jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i wystawnych miast na ziemi. A to ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie uwolnioną zonę finansową. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Będąc w Dubaju doświadczymy blichtr, obejrzymy nowatorskie odsłony budynków, a także rewelacyjne atrakcje turystyczne.
Przede wszystkim należy zobaczyć panoramę Dubaju z 124-go poziomu Burj Khalifa czyli najwyższego wieżowca na ziemi. Żeby dostać się na szczyt, wystarczy wejść do nowoczesnej windy, która rusza z szybkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło sztuki będące znakiem modernistycznej inżynierii, hołdem dla nauki, technologii oraz wzornictwa. Pokazuje bardzo dynamiczny rozwój, a także pełni rolę pomnika bogactwa z którym kojarzą się niektóre kraje Bliskiego Wschodu.
Przechadzając się obok tego wieżowca, da się natrafić na przepiękne multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Znajdują się one na 12-hektarowym jeziorze i mają rozbudowany, wielowymiarowy, okazały repertuar muzyczny, a wody tańczącej fontanny potrafią wypuścić strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Przebywają w tym mieście koniecznie należy skorzystać z najnowocześniejszego metra na świecie. Jeśli usiądziesz w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak kierujący – metro bowiem nie ma dowodzącego i jest zupełnie zmotoryzowane. Z perspektywy przedniej szyby można oglądać niezapomniane widoki tego współczesnego miasta.
Dubaj zaskakuje takim atrakcjami jak budowanie bałwana i pościg na nartach – dla tego miasta nie ma żadnego znaczenia, że mieści się w zasadzie na pustyni. Wykonanie tych rzeczy jest możliwe w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Wśród widoków wartych obejrzenia jest dzielnica Dubai Marina, która ciągnie się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Znajdują się tam drapacze chmur, galerie handlowe, sklepy i niesamowity deptak, który po zapadnięciu wieczoru odkrywa pięknie oświetlony port.
Jeśli będziesz miał ochotę na kawę, musisz koniecznie zahaczyć o pierwszą kawiarnię na ziemi która oferuje najwyższej klasy mleko wielbłądzie. Można również spróbować tego niecodziennego przysmaku w formie lodów lub deserów.
Jeżeli najbardziej zależy ci na wyszukaniu nietypowych pamiątek, warto wpaść do Gold Souk i wytargować najlepszą kwotę za kolczyki i łańcuszki ze złota.
Wartym zobaczenia punktem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które są kojarzone z tym miastem jak nic innego. Są emblematem miasta iwchodzi na to kompleks dwóch wież, których podstawy są w kształcie trójkąta: Emirates Towers Hotel oraz Emirates Office Tower.
Dubaj jest równoznaczny z bogactwem także pod kątem architektonicznym. Burj Al-Arab to jest symbol tego miejsca to możliwe że najbardziej rozpoznawalny na ziemi ciekawy hotel. Budowla ma formę wielkiego żagla. Jej powstanie to 1999 rok na sztucznej wyspie. Wszyscy goście hotelu otrzymują w pakiecie nielimitowany niczym dostęp do atrakcji wodnych Wild Wadi. Hotel ten stanowi partię całego kompleksu turystycznego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego charakterystycznych budowli jest ta w kształcie fali.
Będąc w tym mieście dostrzeżemy również wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przypomina pałac z baśni o Alladynie.
Warto również znaleźć chwilę czasu na przebycie Dubai Creek w sposób klasyczny – przy użyciu drewnianej łodzi (abra) a także spożyć obiad w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. To miejsce składa się z plątaniny ciasnych uliczek odznaczających się specyficznym arabskim stylem.
W dalszej kolejności można udać się do Union House, a potem pojechać w stronę Abu Dhabi, gdzie jest szansę obejrzenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla amatorów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu na świecie.
Popularnym i uwielbianym w mieście sportem są wyścigi wielbłądów, można powiedzieć, że to narodowy sport Arabów, zatem nie powinno go zabraknąć również w tak modernistycznym mieście. Dla żądnych emocji, są opcje, żeby także udać się na pustynne safari i odbyć szalony przejazd terenowy przez pustynne wydmy. Tymczasem dla tych najbardziej śmiałych, Dubaj przygotował skok ze spadochronem, który poleca się wykonać u podnóża sztucznej palmy Palm Jumeirah.