Mnóstwo różnorodnych ciekawostek w tym samym miejscu – to cały Kazachstan. Miejsce to ze względu na zajmowanie ogromnego obszaru ma aż trzy strefy czasowe.
Pośród najczęściej uczęszczanych miejsc jest świątynia, która została zbudowana na przełomie XIX i XX stulecia. Mieszczący się w mieście Ałmaty, sobór zdumiewa niecodzienną architekturą. Wyróżniającą rzeczą sanktuarium jest żółta fasada z liczne ozdobionymi zaokrąglonymi dachami. W mieście tym znajduje się najwyżej położone lodowisko na całym świecie.
Kolejnym punktem, który dobrze jest zobaczyć jest zbiornik wodny położony niecałe 30 kilometrów od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest umiejscowione pomiędzy urokliwymi i efektownymi skalistymi górami. Klimat typowo górski, zimny potrafi narobić problemów, dlatego wyruszając w góry należy zaopatrzyć się chociaż w ciepłą odzież.
Jest on określany rajem na Ziemi, ponieważ poza pejzażami górskimi, kraj ten może się pochwalić stepami, pustyniami i półpustyniami, które stwarzają niesamowicie egzotyczny i wyjątkowy klimat. Co więcej, kraj ten obejmuje liczne jeziora (między innymi jedno z największych w Azji: Bałchasz).
Kazachstan obejmuje również własny wąwóz zwany Szaryńskim. Położony w południowo-wschodnim rejonie kraju, teren mierzy 150 km w długości, natomiast jego wysokość nierzadko jest większa niż 200 metrów. Wąwóz położony jest blisko gór Tienszan, a jego najbardziej znaną częścią jest Dolina Zamków, w której daje się znaleźć bardzo specyficzne i niespotykane formacje skalne.
Co jeszcze jest warte uwagi w Kazachstanie? Chociażby tzw. Bäjterek czyli potężna wieża widokowa, która jest w stanie sprawić niesamowite przeżycia i emocje. Odnaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny obiekt symbolizujący prestiż miasta i jego szybki oraz ważny rozwój, wynosi ponad 100 metrów.
Jego wizerunek jest ozdobiony banknotami kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego obiektu związana jest ciekawa legenda opowiadająca o powstaniu słońca.
Wśród najważniejszych miejsc Kazachstanu swoje miejsce ma Piramida Pokoju i Pojednania również możliwa do zwiedzenia w Astanie. Jest to budynek będący siedzibą Teatru Operowego. Jest to jedna z najdroższych inwestycji stolicy. Na budowlę składa się piramida stworzona z 5 pięter trójkątów foremnych. Pierwsze dwa rzędy tworzą figury zrobione ze szkła, natomiast kolejne trzy – dolne – wykonano z ciemnego granitu. Wierzchołek konstrukcji to niezwykły witraż.
Innym przykładem intrygującej i często frapującej turystów architektury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią znajdującą się na drugiej pozycji jeśli chodzi o wielkość w Azji Środkowej. Mieści niewiarygodną liczbę ludzi – aż 10 tysięcy.
Z pozostałych atrakcji Kazachstan może pochwalić się takimi obiektami jak największe centrum handlowo-rozrywkowe mieszczące się pod przejrzystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej ogromnej budowli przekracza łączny obszar 10 boisk przeznaczonych do piłki nożnej. Wewnątrz centrum handlowego można udać się do marketów, parków oraz na pole do mini golfa. Co niewiarygodne, w centrum znajduje się także rzeka i plaża.