Dla nas Polaków cała Polska jest pięknym krajem. Pełnym zieleni, gór, jezior, a nawet plaż i wody morskiej. W południowej części Polski leży piękne województwo świętokrzyskie. Posiada ono w swoim składzie wiele miast. Oto niektóre z nich słynące z wielkości (Kielce), architektury (Sandomierz), pielgrzymek do Częstochowy (Suchedniów), polityki (Włoszczowa), a nawet kreskówek (Pacanów).

Województwo Świętokrzyskie zamieszkuje grubo ponad milion mieszkańców. Stolicą województwa świętokrzyskiego są Kielce. Leżą one w północnej Małopolsce, na terenie ziemi sandomierskiej. Miasto nie jest jednolite, lecz odznacza się różnicą poziomów. W tym powstałym prawie osiemset lat malowniczym mieście położonym w Górach Świętokrzyskich mieszka obecnie około 196 tysięcy mieszkańców. Kielce, to ciekawe miasto, gdyż na jego terenie znajduje się wiele rezerwatów przyrody zarówno tej ożywionej, jak i nieożywionej. Warto więc wybrać się tu na urlop lub na weekend. Miasto posiada trzy duże galerie handlowe. Można więc przy okazji zwiedzania i odpoczynku zrobić zakupy. A potem pospacerować głównym deptakiem zatrzymując się po drodze na posiłek w jednym z lokali. Zwiedzając Kielce nie sposób ominąć Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesioną w dwunastym wieku i wielokrotnie przebudowywaną. Jak i siedemnastowiecznego Kościoła Trójcy Świętej. Oraz zwiedzenia kilka tutejszych pałaców. Należy do nich między innymi Pałac Biskupów Krakowskich powstały w siedemnastym wieku. Jest on przykładem architektury z czasów panowania Wazów. Mieści się tam Muzeum Świętokrzyskie i Narodowe. Zgromadzono tam wiele mebli, obrazów, gobelin, które symbolizują dawne umeblowanie siedzib magnackich.

Można także zwiedzić Muzeum Geologiczne, gdzie jest bogata ekspozycja minerałów i skal pochodzących z regionu świętokrzyskiego. I Muzeum Historii Kielc. A nawet zwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Zabawek. Są tam zebrane z całego świata zabawki historyczne, jak i współczesne. Wart zobaczenie jest również Pałac Tomasza Zielińskiego powstały w dziewiętnastym wieku. Obecnie w pałacu mieści się Dom Środowisk Twórczych. Ciekawym miejscem w Kielcach jest także rynek o kształcie wyznaczonym w średniowieczu. Nieopodal rynku znajduje się szereg zabytkowych i kulturalnych budowli. Warto w weekend poświęcić trochę czasu na kulturę i historie Polski. Warto zatrzymać się również na cmentarzu żydowskim założonym w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Oraz odwiedzić stary cmentarz dla katolików, unitów i prawosławnych. Gdzie znajdują się cenne nagrobki i historyczne kaplice.

Będąc zmęczonym zatrzymać się można w parku miejskim powstałym w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Kielce, to miasto będące kulturalnym centrum regionu świętokrzyskiego. Znajduje się tu dworek Laszczyków będący siedzibą Muzeum Wsi Kieleckiej. W Kielcach odbywają się także liczne festiwale muzyczne, jak Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej, Festiwal Muzyki alternatywnej, Festiwal Muzyki Jazzowej, Festiwal muzyki Elektronicznej. Oraz liczne festiwale filmowe i teatralne.