Nadchodzi upragniony czas wakacji, zastanawiamy się gdzie pojechać, co nowego zobaczyć, co zwiedzić. Lublin, czy byliśmy kiedyś w Lublinie, nie. Lublin to piękne miasto, a województwo lubelskie słynie z wielu urokliwych miejscowości takich jak Nałęczów, Kazimierz Dolny, Kozłówka, Dęblin, Chełm, Zamość, Puławy. Nałęczów to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w naszym kraju, leczy się tam schorzenia kardiologiczne, tamtejszy mikroklimat sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Sanatoria położone są w pięknym Parku Zdrojowym. Spacerując po mieście można zachwycać się pięknymi i urokliwymi willami, lub wybrać się na spacer tak zwanym Nałęczowskim Szlakiem Literackim i poznać miejsca związane z literatami i poetami którzy wpisali się w historię tego miasta. Urocze miasteczko i położone niecałe trzydzieści kilometrów od Lublina. Kazimierz Dolny to następne urokliwe miasteczko w województwie lubelskim.

Kazimierz Dolny leży nad Wisłą, a góruje nad nim Góra Trzech Krzyży. To małe miasteczko które ściąga rzesze turystów zwane jest perłą polskiego renesansu.Zamość zaś posiada piękne stare miasto które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Natomiast stolica województwa Lublin to jedno z najstarszych miast w Polsce. Symbolem miasta jest Zamek Lubelski, na rynku znajduje się budynek starego ratusza, a okalają go piękne, stare, odrestaurowane kamienice. Natomiast z Wieży Trynitarskiej możemy podziwiać panoramę miasta. Kozłówka jest to wieś leżąca około trzydziestu kilometrów od Lublina, która jest znana z pięknego parku i pałacu rodziny Zamoyskich.

Dęblin kojarzy nam się z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych, ale jest też uroczy park w którym znajduje się Pałac Mniszchów, a przede wszystkim forty czyli Twierdza Dęblin. Chełm jest miastem położonym kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Białorusią i Ukrainą. Panoramę Chełma można oglądać z dzwonnicy Bazyliki która znajduje się na Górze Zamkowej. Puławy położone są nad Wisłą i posiadają przepiękny park a w nim pałac Czartoryskich. Puławy to również świetne miejsce do aktywnego wypoczynku, ponieważ tu bierze początek wiele tras rowerowych, jak również organizowane są spływy kajakowe. Roztoczański Park Narodowy jest najbardziej zalesionym parkiem narodowym w kraju, wędrując po jego szlakach turystycznych można podziwiać nie tylko wspaniałą roślinność, ale również zwierzęta między innymi stadko konika polskiego, który żyje na wyznaczonym terenie praktycznie bez ingerencji ludzi, bo jest dokarmiany tylko w okresie zimowym. Jak widać z powyższego opisu województwo lubelskie posiada całe mnóstwo ciekawych zabytków, urokliwych miejsc czy uzdrowisk z mikroklimatem niespotykanym nigdzie w kraju.

Posiada też odpowiednią, nowoczesną bazę hotelową, przyjazną zwierzętom i wypoczynkowi rodzinnemu. Należy jednak spytać czy turystyka w tym rejonie kwitnie, czy wolimy bardziej odwiedzać góry, morze, czy obce kraje. Ruszajmy w lubelskie żeby nie było tak, że cudze chwalicie, a swego nie znacie.