Jako jedno z najbogatszych i modernistycznych państw południowej Azji, Malezja jest często wybieranym miejscem turystycznym, mimo to nie do końca dzięki swojemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania różnorodne dobra kultury, które stanowią magnes dla wielu turystów.

Łagodna wyspa Tioman w Malezji
Z dala od harmidru, hoteli oraz imprez – wyspa Tioman oferuje ciszę i błogi spokój w rustykalnym otoczeniu. Pozbawiony nadmorskiej infrastruktury i wszelkich udogodnień które są możliwe do wykorzystania dla turystów jest niezwykle uroczym miejscem, w którym rozwijają się różnorodne możliwości dla sportowców między innymi snorkeling z brzegu. Tioman to górzysta wyspa wulkaniczna pokryta gęstym lasem tropikalnym. Wyspa dzieli się na kilka niewielkich mieścin, które jednocześnie są plażowymi resortami wypoczynkowymi.

Malezja i jej malezyjska przyroda
Niedaleko Złotego Trójkąta można wejść w tropikalną dżunglę z egzotyczną florą i niezwykłą zwierzyną. Lasy tropikalne to niemal 60% powierzchni Malezji, co oznacza, że także spora liczba gatunków roślin oraz okupujących te obszary zwierząt. Dżungla jest rajem dla mnogości ptactwa, owadów i węży, a także między innymi orangutanów, które w tym miejscu występują najliczniej. Dużo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang można zobaczyć fantastyczną rafę koralową, która jest celem samym w sobie dla wielu podróżników. Lake Gardens liczące 90ha to parki tematyczne, w których króluje soczysta zieleń, natomiast ogrody rozkwitają pięknymi kolorowymi orchideami oraz ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Warto zobaczyć również park ptaków oraz motyli, który na wielu robi spore wrażenie.

Kuala Lumpur jako miejsce must see
Huczna, kolorowa i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji to właśnie Kuala Lumpur. Oczarowuje oraz przyciąga rzesze zwiedzających z całego świata. Pośród najbardziej rozpoznawalnych ze zdjęć budowli można znaleźć Petronas Twin Towers złączone ze sobą niesamowitym mostem podniebnym, a więc dwa bliźniacze drapacze chmur. Malezyjska kultura wymaga zapoznania się z mnogimi świątyniami oraz odwiedzenia zaskakującej dzielnicy chinatown. Znajdując się w Malezji, obowiązkiem jest zawitanie w jej najstarszej stolicy – z piętnastego wieku, Malakki. Można tam zobaczyć niesamowity meczet Masjid Kampung Kling o dachu swoim kształtem przypominającym piramidę. Borneo z kolei jest znane z ciekawej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, natomiast w parku Niah Caves da się zobaczyć jedną z największych na ziemi – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest kolejnym elementem wycieczki, który warto odhaczyć na liście okolic do poznania. Jej sercem jest czerwony plac – wszystkie okoliczne budynki są w tym miejscu pomalowane na barwę ceglastoczerwoną. W Kampung Morten to jest w dawnej części miasta jest położona Villa Sentosa – dom funkcjonujący jako muzeum. Jest to dość niska chatka z ogrodem, w której wnętrzu można zobaczyć tradycyjne rzemiosło lokalnych ludzi a także oryginalne sprzęty, pamiątki rodzinne i zdjęcia, a także jeden wolumin podpisany przez wnuka Winstona Churchilla.

W jakim czasie wybrać się do Malezji?
Podróż do Malezji powinna być zaplanowana na okres między czerwcem a sierpniem, ponieważ właśnie wtedy w regionie tym panuje klimat typowo równikowy. Cały tutejszy rok to wysokie temperatury (od 25°C do 33°C). W porze monsunowej, a zatem od listopada do marca, zdarza się czasem, że większość ośrodków turystycznych w obszarze wyspy Tioman może być wyłączona z użycia a dotarcie na wyspę nieco utrudnione.