Ostre burrito, sombrero, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina na Fiesta de los Muertos – to skojarzenia przychodzące do głowy, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaoferowania kraj zaludniony do XVI wieku przez Azteków?

Miasto atrakcji

podstawowe zwiedzanie stolicy to podziwianie placów i niezwykłych świątyni. Zadziwiające jest to, że w okolicach ołtarzy niektórzy chcą zawiesić kłódki z prośbami o szczęście i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla uczciwych złoczyńców. Nieudawaną kulturę i zwykłych obywateli Meksyku da się poznać w wielu różnorodnych okolicach. Poznawanie miasta można rozpocząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z najprzestronniejszych stadionów świata). Całkiem sporo pokaże turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej a także gmach Soumaya (głównie przedstawia twórczość Dalego). W Megalopolis z pewnością trzeba zobaczyć barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która osiąga wysokość 67 metrów. Jest jedną z najobszerniejszych katedr zbudowanych na świecie. Inny rekord jest udziałem placu miejskiego, którego pole powierzchni dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mowa oczywiście o Plaza de la Constitución (znanym też jako Zócalo). Tuż obok można zobaczyć zbudowany na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na zapoznaniu się z tutejszą zabudową, genialnym na to sposobem jest odwiedzenie niedalekiego miasteczka Guanajuato, które stanowi mieszankę ciasnych przesmyków, placów i kolorowych zabudowań – najlepszy przykład hiszpańskiej architektury epoki kolonialnej. Wśród domów pochodzących z okresu kolonizacji, należy zobaczyć też kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać legendę z dreszczykiem.

Popularne ruiny

Wśród największych atrakcji dla turystów Meksyk oferuje Palenqué to jest pozostałości miasta Majów. Miejscowość ta jest położona na południu Meksyku w regionie Chiapas, gdzie mieści się również stanowisko archeologiczne stanowiące główną atrakcję. Pozostałości starożytnego terytorium okupowanego niegdyś przez cywilizację Majów, a poznanego dopiero w 1746r. dostarczają mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Zbudowane z kamienia budowle wynurzające się z dżungli tropikalnej to widok, który musi zaliczyć każdy kto odwiedza ten kraj. Oczywiście ogromną reakcję wśród podróżników wzbudza Świątynia Inskrypcji czyli miejsce grobu Pakala Wielkiego – najbardziej znanego władcy. To miejsce kultu przybiera formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć stopni. Docierając na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża i Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na odwiedzenie? Oczywiście pozostałości znajdującego się pod ziemią akweduktu który łączył pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do kształtu dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji taki budowle jak starożytny kompleks pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników oraz El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu nowych cudów świata, z tego powodu należy go zobaczyć. Te ogromne połacie bogate w ruiny budynków budzą zachwyt nie tylko wśród archeologów, ale staną się nie lada atrakcją dla amatorów Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, można odwiedzić najstarszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno zapominać ponadto o azteckim centrum religijnym – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć przygodę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to doskonała szansa na zobaczenie cudów schowanych w przyrodzie. Płynąca tam rzeka Grijalva wpływa na prastary Kanion Sumidero. Można skorzystać ze średniej długości kursu łodzią po tym miejscu, aby mieć gwarancję niezapomnianych przeżyć. To bardzo wyjątkowe miejsce, które jest projektem samej natury bez ręki ludzkiej. Znajduje tu schronienie wiele drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Można także zajrzeć do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Jeśli chcemy zobaczyć jak w Meksyku mają się słoneczne plaże i ośrodki wczasowe, natychmiast należy wybrać się do jego urlopowej wizytówki a mianowicie do Cancún, w którym warto zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków oraz nurkować. Pośród najważniejszych atrakcji zapewniających podróżnikom pozytywnie szokujące wrażenia można wymienić także: cenota schowane pomiędzy kamiennymi skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie zdarza się spotkać flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna i jeszcze cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Można także udać się na podziwianie imponującego, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.