Da się wyróżnić takie miejsce na mapie Europy które charakteryzuje się ciszą, spokojną atmosferą, równowagą. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cała Finlandia.

Zdumiewająca moc Matki Natury
Ten kraj położony na północy robi niezwykłe wrażenie nie tylko ogromną liczbą niesamowitych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy chętny ma możliwość zagłębienia się w dowolne obszary (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wchodzenia do prywatnych lasów), wybrać się na spacer po leśnej ściółce i uzbierać pełne kosze leśnego runa. Co rzadko spotykane, na obszarze państwa znajduje się ponad 30 parków narodowych, a za wejście na ich obszar nie jest pobierana żadna opłata. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Pośród różnorodnego ptactwa, najczęściej występującym będzie puszczyk i orzeł przedni. Wybierając się do parków narodowych, należy wziąć pod uwagę w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari znajdujący się na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, że w pierwszym ze wspomnianych spotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, w której występują nieregularnie porozrzucane wysepki (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają niezwykle malownicze krajobrazy, na które składa się ogromna ilość zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, potężnymi lasami. Finlandia jest krajem jaki z całą pewnością da się odwiedzić o każdej porze roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wybrednego turystę.

Piękno najbardziej znanych ośrodków miejskich
Odwiedzając Finlandię, warto odwiedzić kilka głównych ośrodków miejskich, jakie są atrakcjami dla podróżników pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea zapoznające z kulturą i tradycją kraju. Helsinki zauroczą ciekawymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezwykle przyciągającą zainteresowanie katedrą św. Mikołaja. To kultura jak również wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu urokowi. Turystów kuszą także tutejsze teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) a także Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zdumiewające wyjątkowymi arcydziełami sztuki. W Tampere czyli przemysłowym centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zaciekawi niespotykanym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieboskłonu
Pośród atrakcji, których nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To zjawisko, które powszechnie występuje pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne da się obserwować 10 do 20 dni każdego roku. Choć odpoczywając na terenie Laponii, która jest najbardziej położonym na północ terenem państwa, można oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwoli na to niebo – nie może być żadnej chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie chowa się za horyzontem w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z wielu niecodziennych terenów. Pośród Najbardziej znanych znajduje się Naantali – miasto portowe, w którym założono park rozrywkowy Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Następnym istotnym punktem w trakcie wycieczki musi być podbiegunowa Laponia, w której największą atrakcją z pewnością będą odwiedziny w Wiosce Świętego Mikołaja, która czynna jest również w porze letniej. W działającym w bliskim sąsiedztwie Santa Parku da się odwiedzić Szkołę Elfów i elfickiej kaligrafii oraz piekarnię „Pana Imbira”. Warto odwiedzić również wioskę zbudowaną z lodu, która może poszczycić się wspaniałą scenerią. Pośród obligatoryjnych miejsc do zobaczenia znajduje się również pałac ze śniegu (Kemi), W pewnych rejonach łatwo natknąć się na zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Dużą popularnością cieszą się również banie fińskie, których bez wątpienia najważniejszą funkcją jest służenie jako miejsce spotkań z przyjaciółmi oraz relaksu. Prostota fińskich smakołyków zdumiewa takimi przysmakami jak chociażby potrawy gotowane z renifera.