Jednym z najbardziej zaludnionych krajów na świecie (8 miejsce), którego gospodarka w dużej mierze rozwija się dzięki złożom ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To rejon mnóstwa fantastycznych równin, pięknych pagórków i gęstych lasów tropikalnych – mocno zróżnicowany w kwestii krajobrazów tajemniczy ląd.

Wśród największych i najciekawszych miejsc można tutaj odwiedzić przede wszystkim stolicę, Abudżę, która, co może zaskakiwać, była stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również wybrać się do Kano czyli antycznego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł wypalanych na słońcu, natomiast samo miasto zostało wybudowane w XI w. Wartą do poznania jest interesująca historia tego miejsca, które pierwotnie sprawowało rolę państwa-miasta i należało do plemienia Hasa. Meczet, który jest tam jedną z atrakcji, został zbudowany w XV wieku.

Przemierzając niejednorodną Nigerię, dobrze jest przystanąć na moment w Parku Narodowym „Yankari”, który znajduje się w południowej części stanu Bauch. Niesamowita fauna i flora, która stamtąd pochodzi jest niezwykle bogata. Dodatkowym miejscem którego nie można pominąć są tam gorące źródła. Rzecz jasna nie ma Nigerii bez rzeki Niger. Ta zapierająca dech w piersiach delta stanowi jedną z tych atrakcji, których w żadnym wypadku nie należy pominąć.
Godnym zwiedzenia jest także Święty Gaj Oszun położony na przedmieściach Oszogbo. obiekt ten łączy w sobie las i zakola, które są otoczone sanktuariami, ołtarzami i posągami Oszun – bogini płodności plemienia Joruba.

Do kolejnych ważnych miejsc zalicza się także Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów tego kraju. Elektryzującą informacją jest fakt, że nad jego stworzeniem trzymał pieczę polski badacz – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to prezentuje charakterystyczne nigeryjskie budownictwo, a większa część dzieł które znajdują się w muzeum jest autorstwa polskich architektów. Będąc w Nigerii, dobrze jest zwiedzić również Muzeum Narodowe zlokalizowane w środkowej części miasta Lagos. Odnajdziemy tam chociażby eksponaty i świadectwa kultury, a także architektury nigeryjskiej. W szczególności godna rekomendacji zdaje się być wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zamordowany jeden z przywódców tego państwa. Muzeum wystawia również dzieła z brązu oraz wyroby tutejszego rzemiosła. Kolejnym ważnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury położone w znanym mieście Abudża. Ukazuje ono architekturę Nigerii w oryginalnych rozmiarach i formach np. Pałac Katsina czy meczet Ilorin.

Zwiedzając ten kraj, nie sposób nie zobaczyć niesamowitego Pałacu Oby. Ta robiąca wrażenie konstrukcja mieści się w mieście Lagos i liczy sobie już 300 lat. Wzniesiono ją za panowania znanego władcy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii najlepiej udać się w miesiącach od grudnia do marca. Należy pamiętać o obowiązkowych szczepionkach przeciwko żółtej febrze. Na podróż należy wyposażyć się przede wszystkim w nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem. Po kraju najłatwiej jeździ się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.