Zbliżające się wakacje szkolne sprzyjają planowaniu wycieczek oraz wyjazdów turystycznych. Część osób planuje dłuższe i krótsze wyjazdy zagraniczne, część osób postanawia zwiedzać kraj. Turysta ma co robić w Polsce: góry, morze, jeziora oraz lasy. Kierunków jest dużo i jest co wybierać. Dobrym kierunkiem na kilkudniowe wyjazdy może być Łódź oraz łódzkie województwo. Warto pamiętać, że Łódź jest trzecim miastem w Polsce według liczby zamieszkałej ludności. To miasto zawsze było słynne z przemysłu włókienniczego. Turysta, odwiedzający Łódź, od razu przypomni sobie słynną „Ziemię obiecaną” z boskim Danielem Olbrychskim w roli głównej. Obecnie Łódź jest miastem studenckim, znajduje się tu ponad dwadzieścia uczelni wyższych, gdzie studiują studenci polscy oraz zagraniczny.

Odwiedzając Łódź podczas wycieczki zorganizowanej, turysta dowie się, że w Łodzi znajduje się największe Studium Język Polskiego dla Cudzoziemców. Tu cudzoziemcy, którzy planują rozpocząć naukę w naszym kraju, przyjeżdżają, aby nauczyć się języka. Kiedyś najbliższe lotnisko było w Warszawie i cudzoziemcy lądowali tam, aby dotrzeć do Łodzi. Obecnie Łódź posiada własne lotnisko. Przyszły student cudzoziemiec może od razu wylądować w Łodzi i łódzkie województwo będzie jego pierwszym zetknięciem z Polską. Łódź oferuje wiele hoteli na każdą kieszeń. Są dostępne hotele sieciowe oraz mniejsze hotele butikowe.

Jest też bogata oferty apartamentów. Turysta, podróżujący z dziećmi, będzie mógł sobie wybrać wygodny apartament przystosowany dla rodzin z dziećmi. Turysta powinien rozpocząć zwiedzanie miasta od spaceru ulicą Piotrkowską. Jest ona słynna na całą Polskę. Ma ona długość około czterech kilometrów, są na niej sklepy, restauracje oraz kafejki. Nocą ulica Piotrkowska jest opanowana przez imprezowiczów. Dyskoteki oraz imprezy łódzkie są uznawane za jedne z najlepszych w Polsce i często Łódź jest mekką turystyki wieczorowej. warto też odwiedzić dzielnicę Księży Młyn, która zachowała się prawie niezmieniona i jest związana z okresem rozkwitu przemysłu w Łodzi.Warte odwiedzania są także muzea związane z rozwojem włókiennictwa w Łodzi. Jeżeli turysta będzie chciał spędzić czas na świeżym powietrzu, to może połączyć to ze zwiedzaniem Cmentarzu Żydowskiego, jednego z największych cmentarzy żydowskich w Europie oraz wpaść do łódzkiego ZOO. Dzieciom wielką radość sprawi wizyta w Aquaparku Fala, który jest największym aquaparkiem w Polsce. Kiedy turysta zapozna się z miastem, to może wyruszyć w województwo łódzkie.

Nocując w Łodzi, może zwiedzać łódzkie….tramwajem! Łódź ma dwie podmiejskie linie tramwajowe, łączące Łódź z Konstantynowem Łódzkim oraz Lutomierskiem, a także ze Zgierzem i Ozorkowem. Trasy przebiegają wśród malowniczych pól i wzniesień i biegną przez mosty tramwajowe. Jedna trasa ma długość dwudziestu dziewięciu kilometrów. Jeżeli turysta będzie jechał trasą do Lutomierska w niedzielę, to podróż będzie odbywać się tramwajem zabytkowym. Łódzkie i Łódź maja wiele ciekawostek do zaoferowania!