Ludzie coraz częściej podróżują, lubią zwiedzać nowe miejsca w Polsce, jak również na świecie. Jednakże warto zacząć od poznawania naszych rodzimych okolic. Polska posiada wiele nieodkrytych jeszcze przez nas atrakcji, zabytków czy krajobrazów, które warte są poznania, chociażby ze względu na otoczkę historyczną danego miejsca. Polska jest miejscem szczególnym, gdzie dla turystów znajdzie się wiele alternatyw do wycieczek. W Polsce znajdują się bowiem jeziora, góry, morze, więc każdy może wybrać dla siebie miejsce, w którym czuje się najlepiej.

Dla miłośników odpoczynku i opalania się na plaży polecany jest wyjazd nad morze lub nad jezioro. Pasjonaci wspinaczek i pokonywania szlaków górskich wybiorą się w kierunku pasma gór, których mają kilka do wyboru. W zależności od stopnia umiejętności i zaawansowania można dostosować dla siebie odpowiedni szlak do przejścia. Warto wybrać się na południe kraju do Zakopanego. Jest to miejscowość, która w sezonie jest bardzo oblegana turystycznie i w tym okresie ciężko niejednokrotnie o nocleg w najlepszych miejscach. Są jednak oferty prywatne, lub oddalone od centrum, gdzie oferowane są noclegi, wystarczy tylko dobrze poszukać. Oferty można znaleźć w Internecie, w którym coraz więcej publikowanych jest ogłoszeń, ale także warto skorzystać z poleceń znajomych lub też zapytać miejscowych o miejsce do spania.

W Zakopanem bardzo popularne są też kwatery prywatne, a miejscowi często mieszkają w odrębnej części wydzielonego do wynajmu domu. Mogą być oni na bieżąco z wszelkimi sprawami związanymi z gośćmi. Górale są bardzo otwarci na turystów i w prawie co drugim domu w pobliżu miejsc turystycznych można zobaczyć tabliczki z ogłoszeniem „noclegi”. Zakopane jest najchętniej oblegane zimą, ponieważ góry wyglądają wtedy obłędnie, a osoby kochające sporty zimowe mają miejsce do szaleństwa na nartach, na snowboardzie, czy też na sankach. Popularne są też zawody skoków narciarskich, które są organizowane w Zakopanem i to właśnie dzięki tym zawodom Zakopane jest wtedy oblegane. Bilety na skoki narciarskie są sprzedawane z półrocznym wyprzedzeniem, więc jeśli ktoś chciałby uczestniczyć w tym wydarzeniu na żywo, powinien pomyśleć o zakupie biletów i zarezerwowaniu kwatery już kilka miesięcy wcześniej.

Najbardziej popularnym miejscem w Zakopanem są Krupówki. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć mnóstwo kawiarni, punktów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami, galerii handlowych, a także poznać zwyczaje miejscowych. Na Krupówkach czas umilają również artyści uliczni, którzy grają, śpiewają i zabawiają przechodniów. W Zakopanem organizowane są oprócz skoków narciarskich również inne tematycznie imprezy. Bardzo popularne jest na przykład spędzanie Sylwestra w Zakopanem i przywitanie Nowego Roku z pięknym widokiem na góry. Często na stronach internetowych można znaleźć informacje o różnorodnych wycieczkach kilkudniowych do Zakopanego w połączeniu z imprezą sylwestrową. Takie wycieczki schodzą jak świeże bułeczki, więc też trzeba wcześniej zarezerwować miejsca noclegowe. Warto wybrać się do Zakopanego, gdyż jest to niezwykle urokliwe miejsce.