Wśród kilkunastu polskich województw znajduje się Wielkopolska. Jest to charakterystyczny region naszego państwa. Tereny Wielkopolski od dawna uchodzą za najbardziej zamożne w Polsce. Podczas drugiej wojny światowej także nie były zniszczone, jak reszta kraju. Ponieważ Niemcy mięli nadzieję na włączenie Wielkopolski do Trzeciej Rzeszy. I dlatego bardzo dbano o ten obszar. Hitlerowcy inwestowali w budowę dróg, mostów i dbali, jak o swój teren. Lecz nie dbali o ludność polską. Niemcy przeprowadzali na terenie Wielkopolski brutalną germanizację i eksterminację. A miejsce Polaków i Żydów zajmowały grupy ludności niemieckiej ze wschodu.

Wielkopolska jest również krainą historyczną. Region ten posiada długoletnią historię. Ponieważ ślady pierwszego osadnictwa na tym terenie pochodzą z przed trzynastu tysięcy lat. Lecz rodowici mieszkańcy Wielkopolski nie są potomkami pierwszych osadników. Ponieważ na tym terenie wciąż dochodziło do zmiany grup plemiennych. I prezentowania zupełnie innych kultur. W trzynastym wieku przed naszą erą w epoce żelaza tereny wielkopolskie zamieszkiwała kultura łużycka. Do najbardziej znanych z tej epoki należy osada w Biskupinie. Przez kolejne wieki region ten przeżywał najazdy wrogów, którzy chcieli zagarnąć te tereny. Po drugiej wojnie światowej ludność polska na nowo zasiedliła Wielkopolskę.

Dziś Wielkopolska graniczy z Pomorzem, Kujawami, Śląskiem i Ziemią Lubuską. Ma również dostęp do jednej z największych rzek, czyli do Warty. Głównym miastem Wielkopolski jest Poznań i Kalisz. W czasach pierwszych Piastów Poznań był ważnym ośrodkiem stołecznym i religijnym państwa polskiego. Na tyle był ważny, że pełnił funkcję siedziby pierwszych władców Polski. Poznań jest jednym z najdawniej lokowanych miast polskich. Prawa miejskie uzyskał już w połowie trzynastego wieku.

Dziś Poznań jest piątym pod względem ludności miastem w Polsce i szóstym pod względem powierzchni. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym, a także turystycznym. Każdego dnia gości wielu turystów z kraju i z zagranicy, którzy znajdują nocleg w licznych hotelach i pensjonatach. Turyści przyjeżdżają tu chętnie, bo w Poznaniu i jego okolicach jest co zwiedzać. W Wielkopolsce i w samym Poznaniu jest wiele pamiątek historycznych. Miasto posiada również kilka dużych jezior i kilkadziesiąt małych zbiorników wodnych. Jest więc możliwość odpoczynku i relaksu. Skorzystać można również z czynnego wypoczynku na przykład wycieczek rowerowych. Gdyż miasto posiada około 150 kilometrów szlaków rowerowych. Podróżując rowerem można zatrzymać się przy renesansowym Ratuszu. Odwiedzić barokową Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. A także zobaczyć Stary Browar, Palmiarnię, Park wodny, słoniarnię w poznańskim Zoo, czy Trakt Królewsko-Cesarski. Pospacerować deptakiem prowadzącym na Stare Miasto. Poza tym w Poznaniu wiele się dzieje pod względem biznesu i handlu. Przykładem mogą być Targi Poznańskie. Jest to największe i najstarsze centrum wystawiennicze w naszym kraju., które sprowadza do miasta wielu turystów i biznesmenów.