Egipt to kraj, który jest mocno rozwinięty pod względem turystyki. Polacy od lat bardzo chętnie wybierają ten kierunek podróży na wakacje. Kupując wycieczkę należy mieć na uwadze, że niezbędny jest paszport, który jest ważny przez minimum pół roku(licząc od daty powrotu do Polski) oraz wiza turystyczna która ważna jest miesiąc. Wizę można zakupić przez internet bądź na lotnisku w Egipcie. Koszt wizy wynosi około 20 dolarów amerykańskich. Najlepszym rokiem, w którym turystyka miała swój rozkwit to 2010 r. Parę lat później Egipt przeszedł największy kryzys turystyczny. Dotyczy to zamachu na rosyjski samolot, który leciał na terenie Egiptu oraz licznych problemów politycznych tego kraju. W konsekwencji po latach rozkwitu turystyka odnotowała ogromne straty. Głównie dotyczyły one sprzedawców, którzy oferują unikatowe przedmioty.

Drugą grupą, która odnotowała ogromne straty to hotelarze. Jednak po jakimś czasie ponownie turystyka została ożywiona. Biura podróży wprowadziły o wiele większy wybór wycieczek reklamując je jako „travel in Egipt”. Jednak nadal wycieczki poza kurortami są niezalecane ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo. Ponadto Egipt jest krajem w którym statystyki wypadków drogowych są niezwykle wysokie. Turyści, którzy opuszczają kurort muszą być świadomi zagrożeń wynikających z zaczepnych mieszkańców tego kraju. By zadbać o swoje bezpieczeństwo w jak największym stopniu musimy poznać ich kulturę, by wiedzieć jakie zachowania mogą prowokować mieszkańców do niepożądanych zachowań. Nie możemy zapominać, że jest to kraj muzułmański, który rządzi się swoimi prawami choćby ze względu na ubiór. Dlatego też nie jest wskazane by poza miejscowościami turystycznymi oraz kurortami noszenie krótkich spódnic, szortów czy też strojów plażowych pomimo wysokich letnich temperatur zarówno w dzień i w nocy. W lecie zwiedzanie może być uciążliwe ze względu na upały. Dlatego też każdemu turyście, który Egipt wybiera jako kierunek wakacji należy wspomnieć o konieczności stosowania kremów z filtrem, nakryciu głowy oraz nawadnianie organizmu. Jednak zalecane jest głównie spożywanie wody butelkowanej bądź przegotowanej by uniknąć problemów zdrowotnych.

W wyjazdach do Egiptu oprócz niskich w porównaniu do wakacji nad polskim morzem dużą role odgrywa jako zachęta świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Polacy bardzo chętnie wybierają ten kraj na wakacje w szczególności w zimie, kiedy w Polsce temperatury w porównaniu do Egiptu są przerażająco niskie. Natomiast Egipt w tym okresie może pochwalić się temperaturą około 20 stopni, która przykładowo dla osób uprawiających kitesurfing jest idealna. Dlatego też statystyki jasno pokazują, że najwięcej turystów jedzie do Egiptu w zimie. Warto dodać, że inne kraje jak Niemcy czy Rosja są kolejnymi krajami, które Egipt wybierają jako kierunek podróży i odpoczynku. Są oni coraz liczniejszą grupą turystów w tym kraju. Szczęśliwie turystyka w państwie Egipt jest coraz bezpieczniejsza. Kraj nakłada coraz większe środki by zachęcić turystów do przyjazdu, wypoczynku, zwiedzania oraz zakupu pamiątek. Dlatego warto mieć ten piękny kraj na uwadze przy wyborze wakacji.