Kraków to miasto leżące w Małopolsce nad rzeką Wisłą, stało się bardzo popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów z całej Polski i świata. Wiele ludzi przyjeżdża aby zwiedzić Kraków ze względu na wiele atrakcji. Oprócz interesujących zabytków, o których będzie też tu mowa, warto przybliżyć krótko historię tego królewskiego miasta.

Według legendy nazwa miasta „Kraków” powstała od imienia jego założyciela – króla Kraka, legendarnego władcy Polski. Jak wiadomo, nie bez powodu o Krakowie mówi się, że jest to królewskie miasto. Zamek na Wawelu to chyba jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce. Położony na wzgórzu Wawelskim był rezydencją i mieszkaniem dla władców Polski. Renesansowa budowla z elementami barokowymi oraz klasycyzmu była rozbudowywana przez lata, a udział w budowie mieli kolejni królowie Polski. Obecnie Zamek na Wawelu, znajdujący się w zakolu Wisły jest obowiązkowym miejscem na liście do odwiedzenia.

Kraków kojarzy się z Bazyliką Mariacką, postawioną na sławetnym rynku krakowskim, obok Sukiennic. Wszyscy na pewno znają legendę o hejnale mariackim, toteż wierzę kościoła Mariackiego można zwiedzać i przybliżyć sobie tą opowieść o Tatarach i hejnaliście, którego ugodziła mordercza strzała wroga.
Krakowskie Sukiennice to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków tego miasta, znajdujący się na środku rynku. Kiedyś nie wyglądały jak w dzisiejszych czasach. Ich architektura ciągle się zmieniała, aż do stanu obecnego. Jest to budował służąca niegdyś kupcom i handlarzom. Dziś także możemy zrobić pod dachem Sukiennic zakupy oraz wybrać się na zwiedzanie.

W roku 2004 pod płytą Rynku Głównego w Krakowie odkryto rzecz niezwykłą. Znaleziono cmentarzysko, które powstało prawdopodobnie w XIII wieku, przed lokacją Krakowa. Obecnie można zejść do podziemi i zwiedzić niezwykłe znalezisko. Jest to cmentarz św. Wojciecha, ponieważ został ulokowany przy kościele św. Wojciecha, w południowo – wschodniej części rynku. Cześć znalezisk można oglądnąć w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Województwo małopolskie kryje jeszcze więcej ciekawych miejsc dla turystów. Południowa część Polski jest niezwykle ciekawa. Oprócz Krakowa można zwiedzać Zamek w Pieskowej Skalę, Maczugę Herkulesa, Kopalnia soli w Wieliczce, Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz czy Zamek w Tyńcu.

Małopolska i Kraków to miejsca przyjazne podróżnikom. Noclegi w Krakowie i okolicach można znaleźć dosłownie wszędzie. Począwszy od luksusowych hoteli w centrum, aż po wynajem pokoi w prywatnych domach. Jeżeli chcemy przenocować i mieć dostęp do wszystkich atrakcji, w tym kawiarni, restauracji i nocnych imprezy wybierzmy hotel w centrum miasta. Nie będziemy musieli przejmować się dojazdem, choć w cale nie jest trudno dojechać w Krakowie gdziekolwiek. To miasto jest bardzo rozwinięte pod względem komunikacji. Chcąc obcować z naturą i spacerować wśród przyrody wybierzmy hotele i domki nieopodal miasta. Połączenie z okolic Krakowa do centrum jest bardzo urozmaicone.ozemy wybrać autobus MPK, pociąg, busa lub taksówki.